مقالات تیام

مزایا و معایب بلوک ساختمانی

دستگاه بلوک زنی اتوماتیک ثابت

مزایا و معایب بلوک ساختمانی

در مقاله بلوک زنی اتوماتیک قصد داریم که تمام چرایی ها و سوالات شما کاربران عزیز سایت ماشین سازی تیام را در مورد بلوک زنی اتوماتیک چیست را شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید. در ابتدا لازم است که اطلاعاتی کوتاهی را در مورد بلوک چیست انواع بلوک ساختمانی چیست. مزایا و معایب بلوک ساختمانی، انواع بلوک ساختمانی تولیدی در بازار ایران کدام است. بلوک ساختمانی معمولا برای دیوارکشی و دیوار چینی در ساختمان به کار می روند. پس از نصب اسکلت ساختمان جهت محصور کردن دور تا دور ساختمان از انواع بلوک ساختمانی متناسب با نوع کاربری و همچنین بودجه ای که سازنده جهت ساخت در نظر گرفته است تعیین میشود.

بهتزین بلوک زنی اتوماتیک

دستگاه بلوک زنی ثابت

با توجه به تنوع مصالح ساختمانی در ایران می توان دیوارکشی را به دو روش مصالح سنتی و یا به روش مصالح مدرن اجرا کرد.

مصالح سنتی که از قدیم در صنعت ساختمان ایران کاربرد دارد شامل بلوک سیمانی، بلوک سفالی و دیوار گچی می باشد.

معمولا به دلیل فراوانی مواد اولیه مانند سیمان و ماسه و خاک و رس و گچ در ایران ساخت انواع بلوک ساختمانی با مصالح پایه در ابران به وفور صورت می گیرد و عمدتا این نوع مصالح نیز در بازار ایران با قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه تولید و به فروش می رسند.

همچنین انواع بلوک ساختمانی مدرن نیز شامل انواع بلوک هبلکس، بلوک لیکا و بلوک والکریت هست که با توجه به نوع مصالح و همچنین تکنولوژی ساخت آن نسبت به انواع بلوک ساختمانی با مصالح پایه و سنتی قیمت بالاتری دارند اما به دلیل نوع تولید و مواد به کار رفته در آن از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار هستند.

رای دیوار با مصالح سنتی و مدرن نیست و هر دو نوع انواع بلوک ساختمانی در اجرا تفاوت چندانی با یک دیگر ندارد.

هرچه در تولید بلوک سیمانی میزان سیمان بیشتری به کار رود قیمت آن نیز به تناسب بالاتر خواهد رفت. همچنین این نوع بلوک سیمانی که به بلوک پر سیمان نیز معروف است کیفیت بالاتری دارد و در زمان کار توسط بنا استحکام بیشتری خواهد داشت.

انواع بلوک بتنی

در تولید بلوک سبک سیمانی از مخلوط سیمان و انواع سبک دانه استفاده می شود. در شرایطی که از سبک دانه معدنی در تولید بلوک سیمانی سبک استفاده شود به آن بلوک سیمانی سبک معدنی و در شرایطی که از انواع سبک دانه صنعتی در تولید بلوک سبک سیمانی استفاده شود به آن بلوک سبک صنعتی گفته می شود.

معمولا نام گذاری بلوک سبک صنعتی با برند تولید کننده سبک دانه یکی است. به عنوان مثال شرکت لیکا تولید کننده انواع سبک دانه صنعتی است و به بلوک سبک تولیدی این کارخانه بلوک لیکا گفته می شود.

همچنین در تولید بلوک سیمانی سنگین از ترکیب ماسه و سیمان استفاده می شود. با توجه به این که قیمت تمام شده بلوک سیمانی سنگین نسبت به بلوک سیمانی سبک کمتر است در نتیجه قیمت انواع بلوک سیمانی سنگین کمتر خواهد بود.

موارد استفاده بلوک سیمانی

از بلوک سبک سیمانی تولید شده توسط دستگاه بلوک زنی معمولا در داخل ساختمان و از بلوک سیمانی سنگین در دیوار چینی محوطه استفاده می شود. مابین بلوک سیمانی از ملات ماسه سیمان به نسبت یک به سه استفاده می شود و معمولا دیوارکشی با بلوک سیمانی در شرایطی که اجرای آن اصولی باشد و بلوک نیز پر سیمان و استاندارد باشد

دیوار از استحکام بالایی برخوردار است. همچنین کارخانه سازنده و برند تولیدی سیمان بر قیمت آن اثر مستقیم دارد.

با توجه به این مطلب و همچنین نوسان قیمت سیمان بر نوسان قیمت بلوک سیمانی نیز موثر است. در شرایطی که برق و یا گاز کارخانه سیمان قطع شود و در شرایطی که تعادل عرضه و تقاضا در بازار به هم بخورد با افزایش قیمت سیمان قیمت بلوک نیز دچار افزایش خواهد شد.

البته برخی از تولید کنندگان برای پایین نگه داشتن قیمت بلوک سیمانی مجبور به کاهش مصرف سیمان می شوند که این امر در استحکام بلوک تاثیر منفی می گذارد.

انواع بلوک سفالی و مزایا و معایب آن را برای شما کاربران عزیز سایت ماشین سازی تیام بررسی خواهیم کرد. بلوک سفالی را بدون شک می توان پر استفاده ترین انواع بلوک ساختمانی در ایران نام برد.

بلوک سفالی همان طور که از نام آن مشخص است از خاک رس و در کارگاه آجرپزی تولید می شود. مرغوبیت خاک رس در کیفیت نهایی بلوک موثر است.

خاک مورد نیاز بلوک

به عنوان مثال خاک رس محدوده استان اصفهان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و عمده تولید بلوک سفال نیز در این استان صورت می گیرد. البته خاک رس تهران و شال قزوین نیز کیفیت بالایی دارد و از این رو بلوک سفال تهران و قزوین نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.

البته باید به این نکته توجه کرد که نوع پخت بلوک سفالی در کوره بر کیفیت آن اثر مستقیم می گذارد و در شرایطی که پخت کوره غیر استاندارد باشد پس از مدتی بلوک سفالی دچار شوره خواهد شد و این شوره در نهایت بر روی گچ کاری و یا نمای ساختمان تاثیر خواهد گذاشت. از این رو توصیه میشود .

در شرایطی که تصمیم به خرید بلوک سفال ۱۵ دارید از انواع استاندارد آن استفاده کنید تا در شرایط تغییرات آب و هوایی و بارندگی به نمای ساختمان آسیب وارد نشود. همچنین بلوک سفالی در دو نوع فوم دار با فوم ثابت و فوم متحرک و همچنین بدون فوم تولید می شود.

معمولا در شرایطی که دیوارکشی بیرونی ساختمان مدنظر باشد از انواع بلوک سفالی فوم دار استفاده می شود. معمولا فومی که مابین بلوک قرار می گیرد همانند عایق صوتی و حرارتی عمل میکند و در مصرف انرژی در فصول سرد سال و از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند.

انواع سیمان

انواع سیمان پرتلند، سبک دانه پایه مصنوعی، شن، ماسه، آب، افزودنی مجاز است. مصالح مورد نیاز بلوک سیمانی چیست. مصالح بلوک سیمانی به نوع بلوک بستگی دارد. مواد تشکیل دهنده بلوک سیمانی در بالا تیتروار اشاره شد اما درباره برخی از آن ها بیشتر توضیح می ‌دهیم.

در تولید بلوک سیمانی سبک از سبک دانه ‌های مختلفی استفاده می‌ شود مثل پوکه معدنی در نوع اسکوریا و پومیس البته رس منبسط شده نیز به شکل‌ های مختلف استفاده می ‌شود. در موارد بسیاری ترکیبی از انواع سبک دانه با توجه به نوع اختلاط هر تولیدی و کارخانه به کار برده می ‌شود.

به طور کلی در هر نوع بلوک سیمانی سبک و نیمه سبک سبک دانه ‌هایی که با پایه معدنی و صنعتی استفاده می ‌شود، رعایت الزامات استاندارد باید به طور جدی در نظر گرفته شود. استفاده از مواد افزودنی مثل آهک ساختمانی، پودر سنگ، افزودنی‌ های شیمیایی، رنگ دانه ‌ها در تولید این نوع بلوک مجاز است اما الزامات استاندارد باید رعایت شود.

آب به کار برده شده در بلوک سیمانی سبک، باید طبق استاندارد تولید شده باشد. سیمان نیز انواع مختلفی دارد که در بخش مربوط به خود به طور کامل توضیح داده می ‌شود.

بهترین سیمان برای بلوک، انواع سیمان پرتلند، سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان پرتلند سرباره ‌ها، سیمان پرتلند آهکی، سیمان بنایی، سیمان مرکب، سیمان پرتلند سفید است.

دستگاه بلوک زنی هیدرولیک

بلوک زنی هیدرولیک

این بلوک‌ ها بسته به وزن شان تقسیم بندی و تولید می ‌شوند. بلوک سیمانی در انواع مختلف با وزن معمولی، نیمه سبک و سبک ساخته می شود. روش های تولید بلوک سیمانی سبک، بارها کاربران می ‌پرسند چگونه بلوک سیمانی بسازیم. یا نحوه زدن بلوک سیمانی را توضیح دهید.

نکات زیادی در این زمینه وجود دارد که در مشاوره‌ های تلفنی به طور کامل توضیح داده می ‌شود.

برای پاسخ به این سوال که چگونه بلوک سیمانی درست کنیم پیشنهاد می‌کنم ادامه مقاله امروز را از دست ندهید. تولید بلوک سیمانی، طرز تهیه ملات بلوک سیمانی در هر کارگاهی متفاوت است.

اما بطور کلی مواد تشکیل دهنده بلوک سیمانی، شامل موارد زیر است. در این پست سعی می‌شود به این نکات اشاره شود.
بلوک سیمانی نوعی قطعه پیش ساخته بلوکی با عیار سیمان کم است.

طرح اختلاط بلوک آن بر اساس مقاومت مورد نیاز به دست می ‌آید. طرز تهیه ملات بلوک سیمانی، طرز تهیه ملات بلوک سیمانی چیست. قبل از آن بهتر است بدانیم استاندارد ملی ساختمان، بلوک سیمانی را چطور تعریف کرده است.

بلوک سیمانی، نوعی قطعه پیش ساخته بلوکی است. ملات بلوک سیمانی با عیار پایین سیمان بدست می ‌آید. طرح اختلاط بلوک آن بر اساس مقاومت مورد نیاز به دست می ‌آید. بلوک سیمانی از اختلاط سیمان با مواد دیگر حاصل می ‌شود. سیمان ‌های پرتلند معمولی، پوزولانی، سرباره‌ای و آهکی در تولید آن کاربرد دارد.

از اختلاط انواع سیمان به همراه آب با شن ریز دانه و ماسه، و انواع سبک دانه ‌ها ساخته می شود. شایان ذکر است بلوک سیمانی از انواع سبک دانه ‌های دیگر و سنگ دانه‌ های مناسب طبیعی یا مصنوعی ساخته می ‌شود. طرح اختلاط بلوک سیمانی، در ساخت دیوار های باربر خارجی و داخلی، در تیغه های جدا کننده دیوارهای غیر باربر مورد استفاده قرار می گیرند.

بخش زیادی از بلوک های سیمانی معمولی، از شن و ماسه طبیعی رودخانه ‌ای یا شکسته تولید می ‌شود. چگالی این نوع بلوک‌ ها پس از خشک شدن در گرمخانه حدود دو هزار کیلوگرم بر متر مکعب می باشند. امروزه اغلب بلوک‌های سیمانی به شکل نیمه سنتی و غیر مکانیزه در کارگاه‌ های کوچک تولید می‌ شود.

از اختلاط سیمان، آب، ماسه بلوک زنی ریزدانه و یا انواع سنگ دانه ‌های مشابه ملاط بلوک تولید می شود. پس از ویبره کردن و متراکم نمودن در دستگاه‌ های مخصوص ساخت بلوک تولید می ‌شوند. این نوع از بلوک ها در انواع شکل ها قابلیت تولید دارند. در نهایت به دو صورت ته باز و ته بسته می‌ باشند.

اما به دلیل کاهش در هزینه ساخت سازه‌ های ساختمانی و کاهش وزن سازه بیشتر از بلوک‌ های ته بسته استفاده می‌ شود. بلوک ‌های مختلف دیواری و سقفی از تولیدات رایج و فراوان در بازار است. روش تولید بلوک سیمانی، در تولید بلوک ‌های سیمانی با دو دسته بلوک بیشتر مواجه هستیم.

دستگاه بلوک زنی

بلوک زن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *